Den goda maten

På Solrosens förskola lagar och bakar vi all mat från grunden. Det sprider en doft av hemlagad mat och nybakat bröd utanför kökets dörrar.

Solrosens kök är stolta bärare av miljökontorets Smiley som innebär att köket gått genom miljökontorets livsmedelsinspektion utan någon anmärkning. Vi lagar gärna ekologisk mat och en del måltider är helt ekologiska, som till exempel blomkålssoppan.

Vi tar vara på våra traditioner, både i form av traditionell husmanskost och genom att vi följer årets olika högtider. Exempel på detta är midsommarbuffé med sill och jordgubbar, Gåsamiddag med äppelkaka, och julbuffé. Vi lagar också nya moderna rätter från när och fjärran. Vårt mål är att alla barn ska våga smaka på all mat. Vi tar tacksamt emot tips och förslag på olika maträtter.

Förutom maten som tillagas till Solrosens barn så lagar och skickar vi även mat till Skaragatan, Nyckelpigan, John Blunds och Regnbågens förskola.